Dress code według feng shui

Odpowiedni strój ma niebagatelne znaczenie w budowaniu pozytywnego wizerunku własnej osoby, zwłaszcza podczas rozmowy kwalifikacyjnej i kontaktach biznesowych. Feng shui pomoże nam w subtelny a zarazem skuteczny sposób wyróżnić się i spowodować, że zostaniemy dostrzeżeni i zapamiętani.

Co łączy, feng shui i dress code? Pozornie niewiele lub nawet nic. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Zatem jeśli feng shui to zasady aranżacji przestrzeni życiowej człowieka a dress code to aranżacja ubioru – to punkt styczności istnieje. I w feng shui i w dress code ważne jest odczucie harmonijnego przepływu energii: w feng shui – energii otoczenia człowieka, a w przypadku dress code – energii, jaką człowiek wysyła do otoczenia. Zasada pierwszych 10 sekund, podczas których powstaje pierwsze wrażenie obowiązuje w każdej sytuacji komunikacyjnej. My i osoby z otoczenia mamy 10 sekund, aby zaistnieć we wzajemnej świadomości. Zaistnieć pozytywnie lub negatywnie.

Jak wiadomo dress code to zbiór zasad i reguł, jakimi powinniśmy się kierować przy doborze stroju do pracy czy spotkań biznesowych, uwzględniający okazję, porę dnia i środowisko, w którym przebywamy. Dress code ogranicza trochę swobodę w doborze stroju w tym jego kroju i koloru. Feng shui, a dokładniej Teoria Pięciu Praelementów oraz zasada Jin/ Jang, pomoże nam w subtelny a zarazem skuteczny sposób wyróżnić się, spowodować, że zostaniemy dostrzeżeni i zapamiętani oraz wywrzemy takie wrażenie, jakie sobie założyliśmy.

Podstawowe zasady dress codu

Zacznijmy od kilku ogólnych zasad dress code obowiązujących zarówno kobiety jak i mężczyzn.

Złota zasada – mniej znaczy więcej. Czyli mniej koloru, mniej elementów garderoby, mniej różnorodnych tkanin, mniej dodatków.

  1. Zarówno panie jak i panowie nie powinni rozpraszać uwagi ani prowokować strojem. Strój powinien nas kreować na osoby, które wzbudzają szacunek i powszechne zaufanie. Stylizacja w żaden sposób nie może rozpraszać, a tym bardziej podkreślać naszej seksualności.
  2. Dobierając podstawowe elementy garderoby postawmy na klasykę i dobrą jakość.
  3. Bezpieczne, zawsze eleganckie i w dobrym tonie kolory budujące autorytet to biel, granat, czerń i czerwień.
  4. Kupując kolejne elementy garderoby warto dobrze się zastanowić i wybrane elementy dopasować nie tylko do naszej figury, ale i osobowości.
  5. Ważnym elementem stroju są buty. Wygodne, eleganckie oczywiście czyste. Zawsze wybieramy pantofle z zakrytymi palcami na obcasie nie wyższym niż 6 cm.
  6. Oczywiście uzupełnieniem stroju są zadbane dłonie i paznokcie, fryzura i dyskretny make up.
  7. Na odrobinę szaleństwa z wykorzystaniem Feng Shui możemy pozwolić sobie przy doborze dodatków. Ciekawa torebka, pasek zaznaczający talię, pasek do zegarka intrygując oprawki okularów, biżuteria, telefon czy kalendarz. Te gadżety pozwolą podkreślić naszą osobowość, zwrócić na nas uwagę i przełamać elegancki, ale jednak nudny dress code.

Teoria Pięciu Praelementów w kształtowaniu wizerunku

Teoria Pięciu Praelementów opiera się na cechach tych elementów. My skupimy się na kształcie i kolorze każdego z tych elementów.

Drzewo – odpowiada za kreatywność, rozwijanie się i ciągłe doskonalenie w wielu dziedzinach. Ma związek z nauka, kreacja, nowoczesnością i innowacyjnością. Kolor Drzewa to wszelkie odcienie zieleni, a kształt to prostokąt kolumnowy. Element rzadko stosowany w biznesie.

Ogień powstaje ze spalonego Drzewa i jest kolejnym elementem. Odpowiada za rozgłos, sławę, medialność i elegancję. Jest elementem, którego trudno nie zauważyć. Ma związek z TV i radiem, reklama, estradą, kinem i teatrem oraz aktorstwem. Kolor Ognia to cała gama czerwieni, purpury i fioletu. Kształt to trójkąt. Przydatny w biznesie.

Z Ognia rodzi się Ziemia – Ziemia to stabilizacja, poczucie bezpieczeństwa niechęć do zmian a raczej umacnianie się na pozycji. Ziemia odpowiada za zapewnienie podstaw egzystencji, czyli cały przemysł spożywczy, rolnictwo, przemysł restauracyjny i życie rodzinne. Kolory Ziemi to wszelkie brązy, beże, żółcie i piaski. Kształt Ziemi to kwadrat i prostokąty „leżące”.

Od Ziemi już tylko krok do Metalu. Metal to skupienie, powaga, elegancja, dyskrecja, prawość i rzetelność. Metal to symbol pieniędzy a tym samym biznesu. Najbardziej upodobały sobie ten element banki i wszelkie instytucje finansowe. Kolor Metalu to biel, popiel, szarość kolor złota i srebra. Kształt to okrąg, półokrąg, łuki. W dress code mamy sporo z elementu Metalu, ale chyba nas to nie dziwi?

Ostatni element to Woda, która powstaje dzięki Metalowi. Woda to komunikacja, intuicja, przeczucia to media i cały świat informacji również biznesowej. Kolory Wody to czarny i wszelkie odcienie niebieskiego w tym błękit i granat. Kształt Wody to fale. Woda to kolejny element związany z dress code. Ten, kto ma informacje ma przewagę w negocjacjach. Stąd tak duże znaczenie elementu Wody w biznesie.

Pora na konkrety. Przyjmijmy, że w skład stylizacji biznesowej wchodzi elegancka jednoczęściowa sukienka i klasyczna torba ze skóry. Sukienka to element Metalu, torebka – element Ziemi. W takim zestawie każda kobieta wygląda profesjonalnie i dystyngowanie. Jeśli jednak chciałaby zwrócić na siebie uwagę i spowodować, by została zapamiętaną, powinna użyć elementu Ognia, czyli czerwonego koloru. Element Ognia powinien być jednak użyty ostrożnie – wystarczy np. ozdobić szyję naszyjnikiem z koralowca lub założyć zegarek z czerwonym paskiem.

Jeśli chcemy, aby postrzegano nas, jako osobę, która jest partnerem w dyskusji, należy użyć koloru niebieskiego lub czarnego. Można zastosować podobne dodatki jak opisane wyżej, czyli czarne lub niebieskie korale oraz pasek do zegarka. Można użyć niebieskiego lub czarnego bardziej odważnie, np. założyć chustę lub szal w tych kolorach.

Możemy korzystać z wszystkich pięciu praelementów używając umiejętnie koloru i kształtu. Wystarczy pamiętać, jakie elementy są ze sobą w konflikcie oraz wiedzieć, jaki typ urody posiadamy a tym samym, jakie kształty i kolory są dla nas właściwe. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jakich kolorach i kształtach wyglądamy dobrze, konieczna jest wizyta u wizażystki bądź stylistki. Później pozostaje nam tylko skompletować odpowiednią garderobę i dodatki. Nic nas nie zaskoczy i na każdą okazje będziemy mogli się przygotować.

źródło: kobiece-pasje.wieszjak.pl.

Kwiecień 7th, 2014 by