Siłownia plenerowa – trening na świeżym powietrzu

Na pewno siłownia plenerowa nie zastąpi profesjonalnego klubu. Nie pomoże również przygotować się do wywalczenia tytułu mistrza kulturystyki, ale jako uzupełnienie treningu spełnia swoją rolę.

Sprzęt siłowy jest dosyć prosty, angażuje on zazwyczaj ciężar własnego ciała a to dlatego, iż przeznaczony jest dla ogółu społeczeństwa. Zarówno dla osób mniej wysportowanych, bardziej wysportowanych jak i dla osób starszych, które idealnie odnajdują się na tego typu sprzętach. Nie są one aż tak wymagające ale zapewniają ogólnorozwojowy charakter. Podtrzymują aktywności fizyczną i są przede wszystkim ogólnodostępne.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu doskonale wpływają na poprawę krążenia krwi, koordynacji ruchowej oraz kondycji fizycznej. Wykonując ćwiczenia zgodnie z instrukcją poszczególnych maszyn, z pewnością można wzmocnić mięśnie całego ciała.


1. ORBITREK
Kategoria urządzenia: Koordynacja
Efekt treningu: Delikatny dla stawów trening mięśni nóg i bioder. Dodatkowo trening mięśni pasa barkowego i ramion. Wpływa pozytywnie na spalanie tkanki tłuszczowej.
Sposób użycia: Chwyć mocno rękami oba uchwyty i stań na pedałach. Poruszaj się nogami do przodu i do tyłu, jednocześnie pomagając sobie rękami na zmianę ciągnąc i popychając drążki. 15 minut.

 

2. BIEGACZ
Kategoria urządzenia: Krążenie krwi, koordynacja
Efekt treningu: Delikatny dla stawów trening mięśni całych nóg i bioder. Poprawia ponadto zmysł równowagi.
Sposób używania: Chwyć mocno za uchwyt i postaw obie nogi na pedałach. Poruszaj nogami w przód i tył. 15 minut.
Trudność ćwiczenia: Łatwe

 

3. TWISTER
Kategoria urządzenia: Koordynacja.
Efekt treningu: Wspomaga aktywność stawów biodrowych oraz kręgosłupa lędźwiowego. Ćwiczy zmysł równowagi oraz wpływa na mięśnie brzucha.
Sposób używania: Obiema nogami zajmij miejsce na dysku, rękoma złap za uchwyty, po czym wykonuj biodrami jednostajny ruch z prawej strony na lewą. 10 minut.
Trudność ćwiczenia: Łatwe.

 

4. WYCISKANIE SIEDZĄC
Kategoria urządzenia: Budowanie mięśni
Efekt treningu: Wzmocnienie siły mięśni piersiowych, barków i ramion.
Sposób używania: Zajmij miejsce na siodełku. Oprzyj się i chwyć rękami oba pionowe drążki. Wyciskaj drążki od siebie i powracaj do pozycji wyjściowej. 30 powtórzeń.
Trudność ćwiczenia: Średnio do trudnego

 

5. WYCIĄG GÓRNY
Kategoria urządzenia: Budowanie mięśni
Efekt treningu: Trening ogólny górnych partii mięśni pleców oraz ramion.
Sposób używania: Usiać stabilnie placami do przyrządu i złap za poziome drążki. Przyciągnij uchwyty do ciała i z powrotem do prawie wyprostowanych łokci. Do urozmaicenia ćwiczenia trzymając za uchwyty można przyjmować różne pozycje ciała. 30 powtórzeń.
Trudność ćwiczenia: Średnio do trudnego

 

6. WIOŚLARZ
Kategoria urządzenia: Budowa mięśni.
Efekt treningu: Wzmocnienie pasa ramion, górnej części pleców oraz mięśni ramion i nóg.
Sposób używania: Postaw stopy na pedałach, złap rękami za oba uchwyty. Przyciągnij uchwyty do brzucha prostując jednocześnie nogi. Powróć do pozycji wyjściowej. 30 powtórzeń.
Trudność ćwiczenia: Średnie.

 

7. PODCIĄG NÓG
Kategoria urządzenia: Budowa mięśni.
Efekt treningu: Efektywne wzmocnienie mięśni brzucha.
Sposób używania: Oprzyj się rękami na podpórkach, plecami do urządzenia. Chwyć uchwyty. Ze zwisu podciągnij kolana do klatki piersiowej a następnie wróć do pozycji zwisu. 15 powtórzeń.
Stopień zaangażowania energii/siły: Średni do wysokiego.

 

8. PODCIĄG NÓG
Kategoria urządzenia: Budowa mięśni.
Efekt treningu: Efektywne wzmocnienie mięśni brzucha.
Sposób używania: Oprzyj się rękami na podpórkach, plecami do urządzenia. Chwyć uchwyty. Ze zwisu podciągnij kolana ze skrętem do prawej ręki a następnie wróć do pozycji zwisu, powtórz ćwiczenie przyciągając kolana ze skrętem do lewej ręki. Wykonuj ćwiczenie na przemian. 20 powtórzeń.
Stopień zaangażowania energii/siły: Średni do wysokiego.

 

9. PRASA NOŻNA
Kategoria urządzenia: Budowa mięśni.
Efekt treningu: Wzmocnienie wszystkich mięśni nóg i łydek.
Sposób używania: Usiądź stabilnie na siodełku i połóż obie nogi na pedałach. Prostuj nogi odpychając się od urządzenia (nie do pełnego wyprostu) i ponownie zginaj kolana. 30 powtórzeń.
Trudność ćwiczenia: Średnie

 

źródło: www.fit.pl

 

Maj 7th, 2015 by