Ujemne kalorie: ujemny bilans kaloryczny

Ujemne kalorie? Oczywiście, nie ma czegoś takiego, jak produkty o ujemnej wartości energetycznej. Pojęcie ujemnych kalorii odnosi się jednak do produktów, których spożywanie może prowadzić do powstawania ujemnego bilansu kalorycznego w organizmie.

Funkcjonuje także pojęcie diety ujemnych kalorii. Polega ona na niczym innym, jak na wprowadzeniu do swojego jadłospisu produktów o wysokiej zawartości błonnika, których wartość energetyczna jest niższa niż ilość energii potrzebnej organizmowi na ich strawienie i wykorzystanie.

Dla przykładu, zjadając warzywo lub owoc, który ma ok. 50 kcal i zawiera dużo błonnika pokarmowego, spalasz podczas jego trawienia ok. 100 kcal. W ten sposób w organizmie wytwarza się więc deficyt 50 kcal, który musi zostać uzupełniony poprzez spalanie tkanki tłuszczowej. Na strawienie 100 gramów ciastka o przykładowej wartości 500 kcal organizm zużyje jedynie ok. 300 kcal, a ze strawionego ciastka pozostanie jeszcze 200 kcal, które zostaną zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.

źródło: fitness.sport.pl

Maj 4th, 2015 by