Higiena kluczem do zdrowia

Choć prawidłowej higieny i dbania o zdrowie uczymy się od najmłodszych lat, to nadal mamy duże braki. Nie myjemy rąk po wyjściu z łazienki i przed posiłkiem, nie robimy kontrolnych badań, boimy się lekarzy i ignorujemy sygnały płynące z ciała. Takie zachowania odbijają się na naszym stanie zdrowia. A wystarczy przecież tak niewiele…

ABC mycia rąk

Nawyk mycia rąk po przyjściu do domu, wizycie w łazience czy przed posiłkiem powinniśmy nabyć już w dzieciństwie, bo mycie rąk może lepiej nas ochronić przed infekcjami niż regularne spożywanie witamin. Bakterie i wirusy czają się dosłownie wszędzie, ale szczególnie na uchwytach w komunikacji miejskiej i w łazienkach. Jeśli mieszkamy ze zwierzakiem musimy pamiętać, żeby myć ręce po każdym kontakcie. Prawidłowa higiena rąk to nie szybkie włożenie dłoni pod wodę, namydlenie i spłukanie, ale staranne pocieranie wewnętrznej i zewnętrznej strony dłoni, przestrzeni między palcami i kciuków przy użyciu mydła. Następnie dłonie najlepiej wytrzeć w jednorazowe ręczniki jeśli jesteśmy w publicznym miejscu, a w domu każdy z domowników powinien mieć swój ręcznik.

Higiena jamy ustnej

Wszyscy chcielibyśmy mieć hollywoodzki uśmiech, ale o higienie i regularnych wizytach u dentysty nie każdy już pamięta. Zęby należy myć 2 razy dziennie, szczoteczką wymienianą co 2-3 miesiące. Przynajmniej raz dziennie używaj nici dentystycznej. W przypadku pojawienia się nawet niewielkiego ubytku lub problemów z dziąsłami od razy udaj się do dentysty. Jeśli marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu i planujesz profesjonalne wybielanie u stomatologa, najpierw wylecz wszystkie zęby. Na wybielanie nie powinny się wybierać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Badania kontrolne

Co pewien czas należy wykonywać badania okresowe: cytologię, USG piersi, USG narządów rodnych i poziom cukru. W przypadku problemów skórnych odwiedzaj dermatologa, aby zbadać stan skóry. Co 6 miesięcy wybierz się na wizytę kontrolną do dentysty, a co roku do okulisty. Jeśli planujesz zostać mamą, udaj się do ginekologa i ustal jakie badania są niezbędne.

Samobadanie

Między wizytami u specjalistów należy bacznie obserwować swoje ciało i regularnie wykonywać samobadanie. Piersi badamy tydzień po menstruacji, jedną rękę układając za głową, a trzema palcami drugiej ręki dokładnie naciskając pierś miejsce po miejscu, w celu sprawdzenia czy nie pojawiły się jakieś zmiany. Kobiety po menopauzie również powinny się badać raz w miesiącu. Bacznie należy również obserwować miejsca intymne i w przypadku pojawienia się swędzenia czy wydzielin od razu udać się do ginekologa. Podczas codziennej higieny obserwuj stan skóry głowy, jamę ustną, stopy i poziom wagi. Jeśli coś jest nie tak, nasz organizm często daje o tym znać, trzeba tylko te znaki zauważać.

 

SuperPharm Logo NOWE 2012_2_CMYK

Październik 9th, 2014 by