Co warto wiedzieć przed zakupem perfum

Wybierając się do perfumerii można dostać zawrotu głowy od ilości flakonów, kolorów i cen. Po chwili przebywania w takim miejscu przestajemy rozróżniać zapachy, mylą nam się oznaczenia i nie mamy pojęcia co kupić. Radzimy jak nie dać się zwariować w tym pachnącym świecie i wybrać perfumy idealne.

Perfumy często dostajemy w prezencie, kupujemy pod wpływem emocji lub dajemy się skusić atrakcyjną promocją. Finał jest taki, że pięknie wyglądające flakony, są jedynie dekoracją, którą wycieramy z kurzu przy każdym sprzątaniu. Zapach, który zachwyci nas zaraz po naniesieniu na skórę, po kilku godzinach może nas drażnić. Dzieje się tak, ponieważ perfumy składają się z trzech nut zapachowych, które uwalniają się po określonym czasie.

 • Nuta głowy – wyczuwana jest zaraz po użyciu perfum, jednak jej zapach jest najmniej trwały. Utrzymuje się na skórze 15-30 min. Jest to wizytówka każdych perfum i to ona właśnie może nas skusić do szybkiego zakupu.
 • Nuta serca – możemy ją poczuć już 30 min po naniesieniu zapachu. W zależności od jakości perfum utrzymuje się do 2 godzin;
 • Nuta bazowa – czyli nuta końcowa, to zapach który utrzymuje się na skórze najdłużej i to właśnie on powinien nas przekonać do zakupu flakonu. Zapach ten może być wyczuwalny nawet do kilkunastu godzin.

Wybierając się do perfumeriarii, należy również poznać podział perfum ze względu na ilość olejków zapachowych i sposób ich oznaczania. Rozróżniamy:

 • Prawdziwe Perfumy (parfum) – rzadko możemy je spotkać w popularnych sklepach. Ich ceny są bardzo wysokie i mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Są bardzo trwałe, ponieważ znajduje się w nich 20-40% olejków zapachowych.
 • Wody perfumowane ( EDP – eau de parfum) – zawierają 10-20% olejków zapachowych i utrzymują się na skórze cały dzień. Ceny są dużo bardziej przystępne niż w przypadku prawdziwych perfum, dlatego wody perfumowane cieszą ogromną popularnością.
 • Wody toaletowe (EDT – eau de toilette) – zapach utrzymuje się na skórze do kilku godzin dlatego, że wody zawierają 5-10% olejków zapachowych. Ten rodzaj perfum najczęściej znajduje się w damskich torebkach, ponieważ można go używać kilka razy dziennie.
 • Wody kolońskie (EDC – eau de cologne) – większości z nas kojarzą się z produktem tanim, który możemy spotkać w każdym sklepie czy kiosku. Takie produkty mają najniższe stężenie olejków zapachowych – 3-5%.
 • Wody odświeżające ( eau fraîche) – służą do delikatnego odświeżenia. Zawierają najmniej olejków zapachowych, zaledwie 1-3%.

Mając już teoretyczną wiedzę dotyczącą sposobu uwalniania się nut zapachowych i sposobu oznaczeń zawartości olejków, możemy przejść do praktycznych wskazówek pomocnych podczas wizyty w perfumeriarii.

 1. Przed wyjściem na zakupy nie używaj perfum, ani zapachowych balsamów.
 2. Nie wąchaj więcej niż 3-4 zapachów w tym samym czasie.
 3. Jeśli wiesz jaką rodzinę zapachów najbardziej lubisz (kwiatowe, orientalne, owocowe i drzewne), poproś kogoś z obsługi sklepu by wskazał Ci odpowiednie flakony. Będzie to dla Ciebie wstępna selekcja.
 4. Nie kieruj się wyglądem perfum czy reklamą. Flakon najczęściej zostaje w domu, a zapach będzie Ci towarzyszył cały dzień.
 5. Nie wąchaj zatyczek ani szyjek perfum. Nie poczujesz prawdziwej woni a jedynie zapach spirytusu.
 6. Nanoś zapach na nadgarstki lub zgięcia łokci.
 7. Po wypróbowaniu kilku zapachów, opuść perfumeriarię i sprawdzaj zapach po godzinie, a następnie po kilku godzinach. Oceń, który zapach bazowy najbardziej Ci odpowiada i sprawdź ile czasu utrzymuje się na skórze.
 8. Jeśli chcesz mieć pewność, że kompozycja jest idealna, wybierz się do perfumeriarii ponownie po kilku dniach. Możesz również poprosić o próbkę, którą zabierzesz do domu.

Udanych zakupów!

Październik 9th, 2014 by